Historia domu – Część pierwsza

Początki domu – Strażnica

historia_rako_watermark (4)

Najstarsze dokumenty dotyczące domu i ziemi, na której się znajduje pochodzą z 1860 roku. W tamtych czasach należał on zapewne do własności hrabiego Marcelego Czarneckiego. Unikalna forma architektoniczna domu, nawiązuje  do jego  pierwotnego przeznaczenia. Z ustnych przekazów wynika, że był on strażnicą i zapleczem dla rozciągających się w okolicy winnic. Z nimi związana była zasadnicza część obecnego budynku.

Wysoka wieża z okienkami wychodzącymi na cztery strony świata służyła prawdopodobnie do obserwacji winnicy i strzeżenia dóbr właścicieli. Część środkowa domu była przeznaczona dla mieszkańców, być może rodziny strażnika, jego najemcy.

Prawdziwym skarbem, sercem budynku były jego piwnice, których sposób budowy wskazuje na przechowywanie moszczu winnego i być może produkcji win. Wskazują na to murowana podłoga , murowane specjalną żółtą  cegłą sklepienie oraz murowane nisze i półki do przechowywania wina. Chodziło o wytworzenie specyficznego mikroklimatu i temperatury do przechowywania wina.
historia_rako_watermark (1)

Kartka pocztowa – Wrzesień 1898

Restauracja Fuchs Garten

Na przełomie XIX i XX wieku właścicielami domu stała się niemiecka rodzina Marii i Ernesta Fuchsów. Fuchsowie kontynuowali tradycję domu związaną z winiarstwem i otworzyli w nim Garten- Restaurant. W okresie przeszło 30 lat rozwinięto dom w lokalny ośrodek życia kulturalnego i rozrywki.

Otworzono w  nim restaurację, z czasem dobudował do niego północną część mieszczącą sale balowe i restauracyjne. Zbudowano  także  kręgielnię i  budynki gospodarcze. W ogrodzie powstała muszla koncertowa, w której przygrywała w letnie wieczory orkiestra wojskowa. W świetle gazowych lamp goście przechadzali się alejkami wysypanymi piaskiem.

historia_rako_watermark (3)

Muszla koncertowa w parku

historia_rako_watermark (5)

Widok na park od strony werandy – Lipiec 1905

historia_rako_watermark (6)

Miejscowe towarzystwo oraz goście z daleka- Zjazdy bractwa kurkowego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s