Początki domu – Strażnica
Najstarsze dokumenty dotyczące domu i ziemi, na której się znajduje pochodzą z 1860 roku. W tamtych czasach należał on zapewne do własności hrabiego Marcelego Czarneckiego. Unikalna forma architektoniczna domu, nawiązuje do jego pierwotnego przeznaczenia. Z ustnych przekazów wynika, że był on strażnicą i zapleczem dla rozciągających się w okolicy winnic. Z nimi związana była zasadnicza część obecnego budynku.
Wysoka wieża z okienkami wychodzącymi na cztery strony świata służyła prawdopodobnie do obserwacji winnicy i strzeżenia dóbr właścicieli. Część środkowa domu była przeznaczona dla mieszkańców, być może rodziny strażnika, jego najemcy.
Prawdziwym skarbem, sercem budynku były jego piwnice, których sposób budowy wskazuje na przechowywanie moszczu winnego i być może produkcji win. Wskazują na to murowana podłoga , murowane specjalną żółtą cegłą sklepienie oraz murowane nisze i półki do przechowywania wina. Chodziło o wytworzenie specyficznego mikroklimatu i temperatury do przechowywania wina.
Kartka pocztowa – Wrzesień 1898
Restauracja Fuchs Garten
Na przełomie XIX i XX wieku właścicielami domu stała się niemiecka rodzina Marii i Ernesta Fuchsów. Fuchsowie kontynuowali tradycję domu związaną z winiarstwem i otworzyli w nim Garten- Restaurant. W okresie przeszło 30 lat rozwinięto dom w lokalny ośrodek życia kulturalnego i rozrywki.
Otworzono w nim restaurację, z czasem dobudował do niego północną część mieszczącą sale balowe i restauracyjne. Zbudowano także kręgielnię i budynki gospodarcze. W ogrodzie powstała muszla koncertowa, w której przygrywała w letnie wieczory orkiestra wojskowa. W świetle gazowych lamp goście przechadzali się alejkami wysypanymi piaskiem.
Muszla koncertowa w parku
Widok na park od strony werandy – Lipiec 1905
Miejscowe towarzystwo oraz goście z daleka- Zjazdy bractwa kurkowego