Historia domu – Część trzecia

Czasy powojenne

Tak jak  na każdą  rodzinę i gospodarstwo w Polsce, wojna  wywiera niszczący wpływ na dom w Rakoniewicach. Budynek znajduje się w opłakanym stanie ,wielokrotnie rabowany przez Niemców i Rosjan. Wyposażenie domu i restauracji zostaje zniszczone i rozkradzione, a wiele okazów zabytkowych drzew w parku wyciętych na opał.

Jednak odradzające się życie w ludziach poturbowanych przez wojnę, wciąż potrzebuje miejsca do spotkań, zabaw i wesel. Takim miejscem znów staje się dom z wieżą. Tu odbywają się projekcje kina objazdowego oraz spektakle Teatru Ludowego i występy Koła Naukowego miejscowej szkoły.

W tym czasie gospodynią domu jest babcia Marjanna która, nie tylko dźwiga gospodarstwo i dom z zaniedbań czasów wojny ale prowadzi także bufet na pobliskiej stacji kolejowej.Pracując z wielkim wysiłkiem, cała rodzina pomaga babci w przywróceniu temu miejscu dawnej świetności.

fixd (1)

fixd (6)

Cyganki na tle domu

Zdjecie-13a

Zabawa na salach

1954 rok – Irena i Stanisław Maćkowiakowie 

Pod koniec życia babci Marjanny rządy w domu z wieżą obejmuje kolejna z rodu kobieta, moja mama Irena. Już od wielu lat jest prawną spadkobierczynią majątku, ale swoje obowiązki podejmuje dopiero z momentem wejścia w związek małżeński z moim przyszłym tatą, Stanisławem Maćkowiakiem.

Zdjecie-10a

fixd (2)

Dom powoli powracający do świetności

Z czasem podjęta zostaje też decyzja o wynajmowaniu sal dawnej restauracji, które zmieniają swój charakter na produkcyjne.

Zdjecie-05

Mama z babcią

Kolejno mieszczą się tam zakład produkcji ozdób choinkowych, szlifiernia kamieni szlachetnych, zakład produkcji kurtek.W latach 60-tych część produkcyjna domu zostaje rozbudowana – zostaje zabudowana dawna weranda a w przyziemiu dobudowane zaplecze socjalne dla pracowników.

fixd (11)

Rysunek tuszem z 1957 roku

fixd (7)

Zabudowany po wojnie ganek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s